•  GT

    The Edna Independent School District takes nominations for the Gifted and Talented program in the spring of every year.  Students who behave maturely, thrive on complexity, master learning quickly, and think outside the box, should be considered for nomination.

    Students can qualify for the Talent Pool in Kinder-2nd grade. At the end of 2nd grade they can be recommended for GT testing.  Students 2nd-5th grade can qualify for GT.
     
    If you know a student who fits these criteria, please fill out a nomination form.  Nomination forms may be picked up at Edna Elementary School. FORMS DUE: January 13, 2017
     
    Students in the GT program receive enrichment in the classroom and are required to complete extra projects and assignments.  Field trips are planned for the 2016-2017 school year for GT students.
     
      Please contact Katie Kucera for more information 361-782-2953
     
     
    e                    w
     Fall 2016 field trip to the Corpus Christi Museum of Science and History.
     
     
     Student Projects:
     
    the cay              c       2       5th grade studied the novel, The Cay by Theodore Taylor.  Some of the students created diorama projects to display scenes from the book.
     
     GT Field trip to Victoria College & the Museum of the Coastal Bend.
    VC  
     
     
     
     Congrats to our students at UIL competition:
     Third grade ready writing: Kailen Rodas (3rd place)
     Fourth grade ready writing: Zoe Rojas (5th place)
     Fifth grade ready writing: Kathryn Miller (1st place), Emily Black (2nd place)
     Fourth grade Oral reading: Baylee Orozco (3rd place), Amelia Smiga (5th place)
     Fifth grade oral reading: Kathryn Miller (5th place)
    Second grade storytelling: Jaxon Perez (1st place), Kyleigh Sanchez (4th place)
     Third grade storytelling: Charlotte Allen (3rd), Charlotte Watkins (4th), Emrie Bazan (5th)
     Third grade spelling: Kendyl Markham (5th), Kyle Zheng (6th) 
     Fourth grade spelling: Mykah Mabry (5th)
     Fifth grade maps, graphs & charts: Katelynn Dodds (2nd)
     Third & Fourth grade art: Isaac Armendariz & Lilian Armendariz (6th)
    Fifth grade art: Kilea Schaffer (4th), Kalley Mam (5th), Dana DeGaona (6th)
    Third & Fourth grade Music Memory: Andy Schroer (3rd), Emily Proper (5th)
     Fourth grade number sense: Emma Strelczyk (2nd), Trent Kocian (4th)
     Fifth grade number sense: Jaiden Clay (4th), Olivia Sommerfeld (5th)
     Fifth grade Social Studies: Lauren Maxwell (1st)
     5th grade dictionary skills: MiReyna Zarate (5th), Katie Lynn Roeder (6th)
     
     
    Image result for uil 

    2016 EES Spelling bee winners:
    Jacie Stanley (2nd grade), Andy Schroer (3rd), Demi Robinson (4th), and Dana DeGaona (5th)